Η Ιστορία του Σχολείου PDF Εκτύπωση E-mail
Παρασκευή, 11 Νοέμβριος 2011 15:12

1979-2012  :  33 χρόνια λειτουργίας του 4ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΔΡΑΜΑΣ

Mε το  υπ΄ αριθμ. Π.Δ. 626/ άρθρο 1 παρ. 13  ιδρύεται στη Γενική  Επιθεώρηση Μέσης Εκπαίδευσης ( ΓΕΜΕ ΔΡΑΜΑΣ ) Δράμας  το Β΄ ΜΙΚΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΡΑΜΑΣ με  έναρξη λειτουργίας το σχολικό έτος 1978-1979. Την αμέσως επόμενη σχολική χρονιά με την  υπ΄ αριθμ.  Δ/28518α /28-7-1979 Υπουργική Απόφαση αυτό μετονομάζεται σε  4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΡΑΜΑΣ, όνομα που κρατάει ακόμα και σήμερα.
4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΡΑΜΑΣ : Τριάντα τρία  χρόνια λειτουργίας με μεγάλη προσφορά στην εκπαιδευτική κοινότητα της Δράμας,  αλλά και με μεγάλες ταλαιπωρίες. Ξεκίνησε η λειτουργία του  κατά το σχολικό  έτος 1979-1980 με εναλλασσόμενη φοίτηση πρωί- απόγευμα, όπως και όλα τα Γυμνάσια της πόλης της Δράμας τότε,  και  ήταν το τελευταίο  από τα ΓΥΜΝΆΣΙΑ της πόλης της Δράμας στο οποίο σταμάτησε η φοίτηση πρωί-απόγευμα το Μάιο του 2001,  ημερομηνία κατά την οποία μεταφέρθηκε  στο ιδιόκτητο  κτίριο του,  παρόλο που αυτό ήταν χτισμένο από το 1986 . Είχε παραχωρηθεί όμως για να καλύψει τις ανάγκες του πρωτοϊδρυομέ-νου τότε τμήματος του ΤΕΙ Δασοπονία Δράμας . Αυτό είχε σαν  αποτέλεσμα να μετακινείται συνεχώς  σε διάφορα κτίρια ξεκινώντας από το 10ο Δημοτικό Σχολείο ( περιοχή Αγίων Αναργύρων ?Σταθμού ) όπου στεγαζόταν σε ενοικιαζόμενα μαγαζιά της περιοχής , να μετακινηθεί στο 2ο συγκρότημα Γυμνασίων ( Γυμνάσιο Θηλέων ) , να μεταστεγαστεί αργότερα στο 15ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας με εναλλασσόμενη φοίτηση με το Δημοτικό σχολείο και τελικά  να εγκατασταθεί στο σημερινό του κτίριο.
 Όλες αυτές οι ταλαιπωρίες είχαν σαν αποτέλεσμα να μειώνεται και να φθίνει συνεχώς το σχολείο,  ώσπου έφτασε το 2003-2004 να έχει μόνο 206 μαθητές , αν και κάλυπτε μια πολύ μεγάλη περιοχή της Δράμας, στο μικρότερο αριθμό όσον αφορά το μαθητικό δυναμικό που έφτασε ποτέ.  Ένα σχολείο που έφτασε να έχει και 16 τμήματα των 35 μαθητών κατάντησε να υπολειτουργεί. Και κάτι αξιοσημείωτο. Δεν πρέπει να έχει συμβεί πουθενά αλλού.   Ίσως να έχουμε και το ρεκόρ , γιατί πρέπει να είμαστε το μοναδικό ΓΥΜΝΑΣΙΟ που μετακόμισε παραμονές έναρξης των προαγωγικών εξετάσεων στο νέο του κτίριο την 21η Μαϊου 2001, ημέρα του Αγίου Κων/νπου και Ελένης , πολιούχων Αγίων της περιοχής , και ενώ άρχιζαν οι εξετάσεις την 23η Μαϊου 2001.
Από τότε όμως που στεγάστηκε στο δικό του κτίριο  άρχισε η αντίστροφη μέτρηση και σήμερα ο αριθμός των μαθητών του διπλασιάστηκε και στην φετινή χρονιά πλησιάζει  τους 400 μαθητές  φτάνοντας να έχει και πάλι 15 τμήματα. Η καλή και  αποδοτική δουλειά που γίνεται,  είχε  σαν αποτέλεσμα την πλήρη και ολοκληρωτική αλλαγή , τη  μεταμόρφωση του σχολείου,  ώστε κάθε χρόνο να πηγαίνει και καλύτερα , και σήμερα  βλέπουμε τα παιδιά  που πέρασαν από το 4ο Γυμνάσιο να μπαίνουν με πολύ καλές επιδόσεις στα ΑΕΙ και  να διαπρέπουν στην κοινωνία .
Κατά καιρούς επισκέφθηκαν το Γυμνάσιο μας προσωπικότητες της πολιτικής ζωής στα πλαίσια των διαφόρων εκδηλώσεων που πραγματοποιούνται στα σχολεία στα πλαίσια των σχολικών εορτασμών ,  όπως  της 1ης Απριλίου 1955 , εθνική επέτειο της Κύπρου παρέστη και τίμησε με την παρουσία του  τις εκδηλώσεις που έγινα την 1η Απριλίου 1999 ο Υπουργός Υγείας της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Χρήστος Σολωμής , την 1η  Απριλίου 2006 ο Πρόξενος της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Θεοχάρους , κ.α.
 Όλα αυτά τα χρόνια πέρασαν πολλοί διευθυντές και καθηγητές από το Γυμνάσιο  μας και ο καθένας πρόσφερε με τον  δικό του τρόπο  κάτι, για την καλύτερη λειτουργία του.
Διετέλεσαν Δ/ντές στο 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ οι:

Εικόνα1

Σήμερα  το Γυμνάσιο  λειτουργεί με τις καλύτερες συνθήκες που μπορεί να υπάρχουν. Με μεγάλες αίθουσες διδασκαλίας , με δύο εξαιρέσεις για καθαρά λειτουργικούς  σκοπούς , εξοπλισμένα εργαστήρια , γήπεδα , κλειστό γυμναστήριο, μεγάλη αυλή και πάνω από όλα με επάρκεια εκπαιδευτικού  προσωπικού. Στη φετινή σχολική χρονιά , ύστερα από συντονισμένες ενέργειες καταφέραμε και αποκτήσαμε μια  άρτια εξοπλισμένη βιβλιοθήκη , παροχή  του προγράμματος ΕΣΠΑ , που θα λύσει πολλά προβλήματα , ελπίζουμε,  μάθησης στα παιδιά μας που τη χρησιμοποιούν.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 28 Σεπτέμβριος 2023 12:42

Μάιος 2024